Muzeum harmonik, Nám. Př. Otakara 762, 784 01 Litovel
0:00:00
4 / 50
Muzeum harmonik v Litovli vzniklo z daru unikátní soukromé sbírky akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka. Sbírka obsahuje více než 340 nástrojů.
Smyslem zřízení muzea je připomenout návštěvníkům vynikající řemeslnou a výtvarnou práci našich předků. Součástí sbírky jsou i akordeony zahraniční provenience zejména z Itálie, Německa a Rakouska. Litovelská sbírka je největší svého druhu ve střední Evropě. Přáním sběratele je, aby tato jedinečná sbírka byla zachovaná pro další generace. Z toho důvodu jsou nástroje evidovány v Centrální evidenci sbírek pod ministerstvem kultury a jsou neprodejné.
Původní muzeum fungovalo jako soukromé v domě pana Jiřího Sedláčka v letech 2011 – 2021. Krátce po otevření získalo zvláštní ocenění v prestižní soutěži GLORIA MUSEALIS v kategorii Muzejní počin roku 2012. Sběratel zasvětil harmonikám celý svůj život, sám na ně hraje už od dětství. Harmoniky opravuje a sbírá více než 50 let.
Z radniční věže můžete vidět např. zámek Nové Zámky, tři kostely v Chudobíně, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Cholině, Velký Kosíř – hanácký Mont Blanc, Olomouc, Svatý Kopeček, Šternberk, Praděd, Bradlo, zámek Úsov a další. Zajímavostí výstupu je prohlídka pokojíku hlásného. Jeho nejdůležitější úlohou bylo hlídat město před nebezpečím, zejména před požáry. Ty oznamoval ve dne vyvěšením červeného praporu, v noci lampy, na tu stranu, z níž nebezpečí ohně přicházelo a k tomu troubil poplach. Hlásný musel být hudebně vzdělaný, jeho povinností bylo hrát na nějaký nástroj v městské kapele. Současně vyučoval hru na různé hudební nástroje. Na jednom z pater věže je zavěšen zvon z roku 1724, který původně visel na ochozu věže. Zvon prý má zvláštní moc, stačí si něco přát a 1x cinknout.
Novinkou roku 2023 pro návštěvníky radniční věže jsou panoramatické panely, díky kterým se jednoduše a s přehledem zorientujete v širém okolí.